Event marketing na Twitterze

hashtagInternet jest miejscem, w którym każdy chce się pojawić. Przestrzenią, gdzie na każdym kroku mamy do czynienia z promocją. Często jednak narzekamy, że o czymś nie wiedzieliśmy. Jak to jest możliwe?

Otóż w obliczu szumu komunikacyjnego, jaki do nas dociera, firmy, organizacje, marketerzy muszą dywersyfikować kanały, za pomocą których promują swoją markę lub wydarzenie.

Social media dają nam wiele możliwości. Skupię się jednak jedynie na  Twitterze. Dlaczego akurat na nim? Jak Twitter pomoże nam wypromować wydarzenie?

Twitter:

 • narzędzie real-time-marketingu
 • nieformalny i spontaniczny
 • łatwy do zintegrowania z wydarzeniami „na żywo”
 • narzędzia promocyjne pozwalające na rozpowszechnienie treści

Jednak samo posiadanie konta wydarzenia/marki (na którym informujemy o evencie) nie wystarczy. Należy też pomyśleć o zamieszczeniu informacji na stronie www, na której znajdzie się „live streaming” oraz o komunikatach w pozostałych kanałach social media.

Przejdźmy do promocji wydarzenia (event marketingu) na Twitterze. Jak uczynić z niego przydatne i niedrogie narzędzie do promocji imprezy? Poniżej kilka wskazówek, jak zacząć.

Rozpocznij wcześnie

Niezwykłym zjawiskiem na Twitterze jest to, że zaraz po publikacji tweeta, może on zostać rozprzestrzeniony na dużą skalę. Każda zalogowana osoba (o ile konto nie posiada ustawień prywatności) może go zobaczyć i udostępnić. Pozwala to również wielu użytkownikom na wdanie się w dyskusję, polubienie lub po prostu zapisanie daty w kalendarzu 🙂

Korzystając z takiego narzędzia, jak HootSuite, można z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanować treści informacyjne o evencie. Planujemy tweet z linkiem do zakupu biletów, informację o terminie i lokalizacji wydarzenia lub wiele innych komunikatów.

Przy planowaniu wydarzenia, od razu przewidujemy, które treści są niezbędne dla uczestników, tak, aby o niczym nie zapomnieć.

Korzystając z HootSuite możemy również stworzyć streamy z hasłami kluczowymi i po nich wyszukiwać osoby zainteresowane tematyką wydarzenia. Warto powiadomić je o nim 🙂

Przed wydarzeniem:

 • rozdaj kilka biletów/wejściówek na wydarzenie
 • udostępniaj informacje o przygotowaniach oraz o nowościach związanych z wydarzeniem
 • udostępniaj ciekawostki dotyczące uczestników/prelegentów/gwiazd wydarzenia
 • bądź punktem informacyjnym – pomagaj!

Utwórz #hashtag

Każde wydarzenie na Twitterze powinno posiadać swój spersonalisowany hashtag. Tworząc różnego rodzaju akcje na koncie marki w łatwy sposób możemy odszukać wszystkie wpisy dotyczące tylko jednej z nich.

Jaki jest dobry #hashtag wydarzenia?:

 • krótki (<10 liter) tag reprezentujący markę lub event
 • łatwy do zapamiętania
 • bez ogólnych stwierdzeń
 • szybki do „pisania”

Ważne, by przy każdej okazji przypominać o nim uczestnikom wydarzenia.

Dostępne w Polsce narzędzia promocyjne na Twitterze pozwalają na szybkie dotarcie do zainteresowanej daną tematyką grupy odbiorców. Podczas samego wydarzenia możemy skorzystać na przykład z promowanego trendu, w którym zamieścimy utworzony wcześniej hashtag wydarzenia.

Warto oprócz tegp pomyśleć o Tweetwall’u, na którym na bieżąco będą pojawiały się wszystkie tweety zawierające hashtag wydarzenia. Uczestnicy w łatwy i szybki sposób mogą wtedy podążać za wpisami innych, inspirować się nimi lub samemu doświadczyć opisywanych rzeczy.

Zbierz publiczność

Rozpoczynamy jednak od przypisania jednej/dwóch osób (wszystko zależy od wielkości eventu) do obsługi konta przed, w trakcie oraz po wydarzeniu. Komunikacja powinna odbywać się w miarę na bieżąco – tym wyróżnia się Twitter.

Drugim krokiem jest wyszukiwanie osób zainteresowanych tematyką wydarzenia (np. za pomocą wcześniej wspomnianego HootSuite), przy czym ważne jest dokładne zdefiniowanie grupy docelowej: demograficznie, po zainteresowaniach itp.

Trzecim krokiem jest zainteresowanie naszym wydarzeniem influencerów oraz marketerów. To dzięki nim możemy wygenerować buzz dotyczący naszego wydarzenia.

Jeśli to możliwe, stwórz listę uczestników wydarzenia, tak aby mogli zapoznać się wcześniej oraz nawiązać relacje. Pozwoli ona na wyczarowanie przestrzeni, w której będziemy mogli śledzić bieżące wpisy, nie tylko te dotyczące wydarzenia, od osób uczestniczących (zarówno przed, w trakcie i po wydarzeniu). Listę tego typu wykorzystano na przykład na #TweetupPolska 2014.

Zachęć do tweetowania

Podczas samego eventu nie zapomnij przypominać uczestnikom o hashtagu oraz o bieżącym komentowaniu wydarzenia. Wszystkie wzmianki wpływają na promocję oraz jego zasięg. Kolejną kwestią jest umieszczenie hashtagu na wszystkich materiałach promocyjnych, tak aby każdy został o nim poinformowany.

W trakcie wydarzenia:

 • nagrodź najaktywniejszych komentatorów okolicznościowymi upominkami
 • odpowiadaj, reaguj, pomagaj
 • publikuj fragmenty wypowiedzi prelegentów/gwiazd/uczestników
 • udostępniaj ciekawe wpisy uczestników
 • zachęcaj członków eventu do zadawania pytań za pomocą tweetów
 • relacjonuj zarówno za pomocą wpisów tekstowych, jak i zdjęć (oficjalnych i zza kulis)
 • przeprowadź konkurs online

Podziękuj

Niewielu organizatorów pamięta, że po zakończonym wydarzeniu hashtag jest nadal aktywny. Pojawiają się relacje, podziękowania, wspomnienia – nie wolno o tym zapomnieć 🙂

Po wydarzeniu:

 • reaguj na dalsze wpisy uczestników
 • wyślij podziękowania
 • podziel się relacjami foto
 • nie zapomnij o #FF

Umiejętne wykorzystanie kanałów social media, w tym Twittera, z pewnością pozytywnie wpłynie na promocję nie jednego wydarzenia. Mam nadzieję, że przedstawione powyżej wskazówki również się do tego przyczynią. W razie dalszych pytań, służę pomocą 🙂

6 thoughts on “Event marketing na Twitterze

 1. Ola pisze:

  Z HootSuite mam jedną wątpliwość. Jest możliwość śledzenia w jednym strumieniu wszystkich aktualności? Z tego, co widzę, można obserwować aktualności pojedynczej strony/osoby (na FB) a nie cały stream. Czy się mylę :)?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s