#Poznań: rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym mieście

konkurs JP 1Często znajomi pytają mnie skąd znam historie o Poznaniu lub jak się o pewnych rzeczach dowiedziałam. Otóż odpowiedź jest prosta – przeczytałam o tym 😉

Dziś chcę powiedzieć o kilku rzeczach, które pozwolą Wam zaciekawić znajomych przy oprowadzaniu ich po mieście.

Po pierwsze,

mało osób wie, że poznańskie koziołki to PYREK i TYREK.

Po drugie,

od Starego Rynku odchodzi 12 ulic odrynkowych.

Po trzecie,

miejsce dzisiejszych spotkań na Starym Rynku, czyli Pręgierz, dawniej służył jako „słup hańby” i to na nim dokonywano wszelakich kar cielesnych lokalnym przestępcom. Pręgierz, który dziś znamy powstał w XVI wieku z grzywien płaconych przez nader strojnie ubrane służące.

Po czwarte,

kolorowe kamieniczki budnicze, które dziś są jedną z największych atrakcji dla przyjezdnych, powstały dla lokalnych kupców, którzy wystawiali się w tym miejscu ze swoim towarem. Każdy rzemieślnik mógł postawić tak szeroką kamieniczkę, jak jego stragan. Służyły one jego rodzinie do zamieszkania. Z czasem wnętrza zostały połączone, ale zewnętrzny podział istnieje aż do teraz.

Po piąte,

ulica Woźna kiedyś nosiła nazwę ulicy Butelskiej. Aktualna jej nazwa pochodzi od woźnego, który  mieszkał na tej ulicy w domku przy murach miejskich. W znajdującej się na końcu ulicy baszcie, mieszkał natomiast kat, który wykonywał kary pod wspomnianym wcześniej Pręgierzem. Dawniej na ulicy Woźnej znajdował się miejski rynsztok, który przez otwór w murze odprowadzał nieczystości do rzeki.

Po szóste,

znajdujący się przy Starym Browarze Park im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego urządzono w latach powojennych na terenie cmentarza ewangelicko-augsburskiego. Pozostałością po cmentarzu są jedynie ścieżki kasztanowców znajdujących się w parku.

Po siódme,

Stary Marych, czyli nieodłączny towarzysz zdjęć pamiątkowych z Poznania jest jedynym w Polsce pomnikiem gwary. Odlany z brązu mężczyzna to fikcyjna radiowa postać, która opowiadała na antenie o bogactwie oraz istnieniu poznańskiej gwary. Postać ta latami podbijała serca mieszkańców, a w zamian za to miasto postanowiło zrewanżować się jej posągiem. Od 2001r. jest on częścią deptaka rozpoczynającego ulicę Półwiejską.

Po ósme,

dzisiejszy budynek Politechniki Poznańskiej znajdujący się przy Rynku Wildeckim dawniej służył jako łaźnia miejska.

Po dziewiąte,

podczas drugiej wojny światowej Stadion Miejski na Dolnej Wildzie służył jako obóz pracy dla Żydów. Dla upamiętnienia tych wydarzeń postał obelisk znajdujący się przy ulicy Królowej Jadwigi.

Po dziesiąte,

używane w Poznaniu słowo „wiara” nie ma nic wspólnego z religią i oznacza grupę ludzi. Często możemy spotkać się z określeniem „wuchta wiary”, co oznacza nic innego jak dużą zbiorowość ludzi 😉

 

Więcej ciekawostek wkrótce 😉

 Have a nice TEY!

2 thoughts on “#Poznań: rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym mieście

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s