#CSR: Myślenie integracyjne

myślenie integracyjneOtacza nas wszędzie ocean informacji. Każdego dnia wiele z nich po prostu nie zostaje zapisanych w naszych umysłach. Zostaliśmy zmuszeni do selektywnego wybierania serwowanych nam treści.

Filtrujemy świat, a rzeczywistość później filtruje nas. Równowagę udaje się nam utrzymać dzięki umiejętności tworzenia z zebranych informacji czegoś znaczącego. Gdybyśmy nie odrzucali pewnych treści, mogłoby to spowodować u niektórych osób schizofrenię.

Na przeciw temu wychodzi myślenie integracyjne, czyli całościowe spoglądanie na dane zagadnienie. W podejściu tym liczy się analityczne, drobiazgowe podejście połączone ze spoglądaniem z perspektywy na dany temat. Czasami trzeba „wyjść z siebie i stanąć obok„, aby coś zrozumieć. Chłodna ocena sytuacji, bez emocjonalnego podejścia, pozwala na obiektywną ocenę sytuacji.

Nie możemy być osobą „albo-albo„. Celem każdego powinno być myślenie „i„. Jeśli musimy między czymś wybierać możemy przegrać. Wybierając zamiast „coś za coś” „oraz” myślimy integracyjnie. Staramy się całościowo spojrzeć na obraz sytuacji. Takim postrzeganiem wygrywamy z konkurencją.

Podejście to powinno być stosowane nie tylko w życiu codziennym, ale również w budowaniu strategii firmy. Często bowiem zdarza się, że przedsiębiorstwo, mimo iż z założenia ma stanowić całość, takie nie jest. Mam tutaj na myśli przede wszystkim brak komunikacji wewnątrz firmy.

Pracownicy zamiast stosować holistyczne, zintegrowane myślenie, są ograniczeni jedynie do jednej specjalności, swojego działu. Przez takie podejście pojawiają się zwykle produkty lub usługi, które zanim opuszczą mury firmy, muszą zostać poprawione, ponieważ każdy pracownik myśli tylko o etapie, którym sam się zajmuje. Brakuje tego, aby na każdym etapie stanąć z boku i choć na chwilę pomyśleć nad priorytetami innego działu i spróbować się do nich dopasować. Brak komunikacji w poszczególnych fazach kreuje niedopracowany produkt.

Podobnie jest również z postrzeganiem CSRu. Wiele osób nadal stereotypowo podchodzi do tego zagadnienia myląc je z filantropią, dbaniem o środowisko i PRowym działaniem. Takie myślenie ogranicza. Do społecznej odpowiedzialności biznesu również trzeba podejść w sposób zintegrowany. Według mnie najlepszym startem do tego jest ISO 2600. To narzędzie, które w jasny sposób pokazuje, że CSR, to 7 głównych nurtów, które połączone są z strategią firmy.

Obszary CSR według ISO 26000:

  • Ład organizacyjny (zasady zarządzania firmą)
  • Prawa człowieka (poszanowanie wszystkich praw interesariuszy)
  • Stosunek pracy (utrzymywanie otwartych i uczciwych relacji z interesariuszami, bezpieczeństwo i higiena pracy, opieka społeczna itp)
  • Ochrona środowiska naturalnego (zmniejszenie oddziaływania firmy na środowisko, recykling, redukcja odpadów itp)
  • Zagadnienia konsumenckie (uczciwe warunki umów, jakość usług, wsparcie podczas reklamacji, obiektywna i rzetelna informacja,edukacja i świadomość, itp)
  • Uczciwe praktyki (przeciwdziałanie korupcji, uczciwa konkurencja, poszanowanie praw własności, itp)
  • Zaangażowanie społeczne i i rozwój społeczności lokalnej (wolontariat pracowniczy, inwestycje społeczne, rozwijanie umiejętności, projekty edukacyjne i kulturalne, itp)

Dopiero całościowe podejście do zagadnienia pozwala na zbudowanie zintegrowanego podejścia do CSRu, jak i do każdego innego zagadnienia. Myślenie integracyjne pozwala nam zatem dostrzec więcej.

Na koniec zacytuję słowa Bruce Mau: „Nie możesz już być człowiekiem renesansu, ponieważ zakres tego, co musiałbyś wiedzieć, jest po prostu nie do ogarnięcia. Ale możesz stworzyć zespół renesansu”. Aby tworzyć zintegrowany model firmy potrzebne są nam osoby z myśleniem przyczynowo-skutkowym oraz te z holistycznym podejściem. Wtedy to możemy tworzyć kreatywne i innowacyjne  rozwiązania.

 

42f52966391f11e382f822000a1fbd33_7

One thought on “#CSR: Myślenie integracyjne

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s