Mój work-life-balance

W życiu żałuje się tylko tych momentów, kiedy mogłeś zdecydować się na coś nowego…

 

Wiele osób pyta mnie jak godzę pracę, działalność społeczną, studia i przyjaciół. W sumie czasami sama nie wiem… po prostu wszystko dzieje się odruchowo. Wyćwiczyłam sobie w organizmie naturalny zegar, który pozwala mi wszystko połączyć w jedną całość.

Nie, nie siedzę z kalendarzem w ręku i nie upycham wszystkiego w ramki godzinowe…. są oczywiście pewne czynności, które wykonuję o określonych porach, ale zawsze jest trochę luzu, aby zmienić plan na inny.

W życiu każdego człowieka istotne jest zachowanie takiej równowagi, która pozwoli mu podążać za marzeniami oraz nie zaniedbywać dnia bieżącego. Niestety u części dzieje się tak, jak na obrazku poniżej….

tumblr_m3zicdrdZG1r79zyyAby zdefiniować swoje aktualne potrzeby, trzeba jednego dnia usiąść na chwilę i określić, co tak na prawdę jest dla nas najważniejsze i co daje nam siłę do dalszej pracy.

Każdy z nas ma w sobie cztery strefy, których potrzeby powinny być zaspokojone w ciągu doby. Możemy wyróżnić:

  • strefę fizyczną
  • strefę emocjonalną
  • strefę duchową
  • strefę intelektualną.

Aby w pełni się realizować i każdego dnia mieć siły, aby wstać i naprawiać świat, każda z tych płaszczyzn powinna być choć w małym stopniu zagospodarowana. Według matematycznego wyliczenia na każdą strefę przypada sześć godzin. Zastanów się więc czy Twój plan dnia nie potrzebuje czasami odświeżenia?

Oczywiście te sześć godzin jest tylko kwestią umowną. Każdy powinien sam zdecydować, ile czasu potrzebuje na zaspokojenie poszczególnych potrzeb.

work-life-balanceW ramach sfery fizycznej wymienić można sen, jedzenie, bezpieczeństwo, czyli coś, co według  hierarchii potrzeb jest niezbędne do dalszej egzystencji. Emocjonalność zaspokajana jest podczas spotkań z przyjaciółmi, rodziną oraz ukochaną osobą. Sfera intelektualna to nasz samorozwój, nauka i wszelkiego typu podnoszenie kompetencji. Natomiast w duchowości możemy zawrzeć wszelkie uniesienia, działalność non-profit, czyli wszystko to, przez co stajemy się lepszymi ludźmi – to co wpływa na naszą wrażliwość.

Tak ułożony plan dnia pozwala spełniać się na wielu płaszczyznach oraz napędza nas do dalszego odkrywania nowych wyzwań. O Twojej sile nie stanowi spędzanie 12h w pracy, ale to, czy nie zaniedbujesz reszty. Ponownie odwołam się do biblijnej przypowieści do talentach. Nie pochwalano w niej skupiania się tylko na jednej rzeczy! Talenty trzeba było pomnażać! Tak też jest w życiu codziennym!

Podczas świątecznego kazania ksiądz opowiedział nam historię o szefie firmy, który cały czas kupował swojemu dziecku zabawki. Wszystko byłoby w porządku, gdyby syn nie prosił św. Mikołaja w liście o to, aby tata miał czas dla niego i mógł pobawić się z nim tym wszystkim, co mu kupował. Obecność bliskich jest niezwykle ważna w życiu człowieka – buduje jego wrażliwość, zainteresowanie i uczy tolerowania odmienności. Nie możemy przedkładać jednych rzeczy nad inne. Każda strefa powinna być zaspokojona,  bo w życiu liczy się work-life-balance!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s