Biznes to nie tylko pieniądze

Z niecierpliwością maniaka czekam na dzień, kiedy polscy przedsiębiorcy zaczną myśleć nie tylko o liczbach, ale również o ludziach, „których oswoili”. Przytłaczające skutki globalizacji i kurczenia się świata wokół przekonują dzisiejsze firmy do myślenia inaczej. Do wyjścia poza ustalone schematy.
Przykładem takiego działania może być powrót do regionalizacji i chwalenia się odmiennością. Może tym stwierdzeniem nie odkryłam Ameryki, ale poprzez niniejszy manifest pragnę zwrócić uwagę na angażowanie się dzisiejszego świata biznesu w jego społeczny wymiar.Jak pokazują wyniki raportu, „Młodzi 2012 o ekologii i społecznej odpowiedzialności biznesu” Zespołu Badań Społecznych OBOP w TNS Polska, młodzi pracownicy z „pokolenia Y” przy wyborze pracodawcy zwracają coraz większą uwagę na dbanie o pracowników i środowisko naturalne. Mniej ważne są z kolei wyniki na wykresach. Jednak sytuacja na polskim rynku oceniana jest sceptycznie – mało firm działa odpowiedzialnie w ramach CSR.

Młodzi coraz częściej są świadomi „ubywania” zasobów naturalnych Ziemi i związaną z tym koniecznością rozsądnego nimi gospodarowania. Nadmierne bogacenie się bez uwzględnienia otaczającego nas środowiska może w przyszłości spowodować jego nadmierną urbanizacją. A nikt z nas zapewne nie wyrzeknie się spędzenia chwil odpoczynku na łonie natury!

Społeczna odpowiedzialność firmy to jej sposób funkcjonowania na co dzień z uwzględnieniem przestrzeni społecznej, ekonomicznej oraz przyrodniczej. Rozumieć przez to można między innymi większą skłonność do inwestycji w rozwój pracowników czy wyrównywanie szans w zatrudnieniu.

Budowanie odpowiedniego kapitału społecznego w firmie ma wielki wpływ na środowisko pracy. Zintegrowany zespół, mający możliwości rozwoju, zawsze przyniesie dobre owoce. Pozytywnym trendem jest fakt, iż coraz częściej spotykamy się ze stosowaniem przez różne kraje zachęt podatkowych dla firm dbających o rozwój pracowników.

Budując podwaliny innowacyjnej gospodarki w Polsce, zadbajmy nie tylko o wykresy, bo byłyby one niczym bez pracy ludzi. Biznes to przede wszystkim ludzie go tworzący. Polska,  członek Unii Europejskiej, powinna gonić światowe standardy. Rodzime firmy, dostosowując się do zaleceń unijnych, inwestują już dziś w proekologiczne rozwiązania, zmniejszające np. koszty zużycia energii czy surowców.

Inwestowanie w społeczną odpowiedzialność biznesu ma wpływ także na dobre relacje z klientami oraz budowanie z nimi więzi pozwalającej na dłużej związać się z daną marką. Przyglądają się temu również inwestorzy, którzy coraz częściej sięgają po raporty pozafinansowe spółek oraz stosują selekcję etyczną przy doborze firm, z którymi pragną współpracować.

Przyszłością biznesu jest wchodzenie w dialog z przedstawicielami lokalnych społeczności, rzetelna komunikacja oraz szerzenie postaw proekologicznych. Zamiast wdrażać gotowe rozwiązania, wpierw zróbmy rozeznanie na rynku i zaangażujmy się w działania lokalnej społeczności. Powstałe oczekiwania pozwolą nam wtedy wybrać odpowiedzialnie drogę, którą pragniemy podążać, kierując swym biznesem.

Oprócz dbania o kapitał ludzki firmy, czyli o jej wewnętrzną integrację i rozwój pracowników, ważny jest również kapitał społeczny, czyli wszelakie relacje, w które wchodzimy. Jednym z przykładów relacji mogłyby być kontakty z ośrodkami akademickimi, które mają do zaoferowania wiele ciekawych rozwiązań. Najważniejszy jest pierwszy krok.

One thought on “Biznes to nie tylko pieniądze

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s